Tělesná výchova

Způsob vybírání a druhy aplikací pro výuku tělesné výchovy

Přímo pro výuku tělesné výchovy v Google Play moc aplikací nenalezneme. Při výběru se proto nebral ohled na to, aby aplikace souvisely s tělesnou výchovou, ale aby se v ní daly nějakým způsobem využít. Druhým kritériem byla schopnost aplikací zkvalitnit výuku tělesné výchovy a rozšířit možností cvičení. Aplikace byly vybírány tak, aby se kromě výuky daly použít i při cvičení a sportování v běžném životě.

Huawei Health

Cena: zdarma

Vydavatel: Huawei Internet Service

Ročník: neomezeno

Jazyk: čeština/angličtina

Hodnocení: 3,8 / 5

Popis:

Huawei Health (někdy pouze Zdraví) je aplikace zaznamenávající naši pohybovou aktivitu. První z funkcí je krokoměr, který nám počítá denní počet kroků. Na hlavní stránce každý den vidíme počet kroků, ujitých kilometrů a spálených kalorií. Dále zde lze nastavit měření trasy a tempa při běhu, chůzi nebo jízdě na kole. Poslední funkcí je možnost plánování tréninků podle tělesné kondice (tréninky jsou stále obtížnější). Všechna získaná data se nám ukládají do denních, týdenních, měsíčních nebo ročních statistik a po přihlášení je lze porovnat s ostatními uživateli. Po spárování s jinými zařízeními je možnost sledování srdečního tepu, tělesné hmotnosti nebo činnosti těla během spánku.

Návrh využití:

Využití se nabízí v tělesných výchovách, kdy je úkolem uběhnout nebo ujet určitou vzdálenost a zaznamenat při tom potřebné informace. V posilovnách a fitness centrech je pro cvičení vhodná možnost plánování tréninků. Kromě školství se dá aplikace využít napříč všemi sporty nebo ve zdravotnictví při zátěžových testech. Neméně užitečná bude aplikace i pro běžného člověka, kterého zajímá jeho pohybová aktivita.

Testování:

Na novějších zařízeních aplikace běžela v pořádku, u starších zařízení však byl problém s určením polohy (nutná pro měření trasy) nebo neschopností zařízení podporovat krokoměr. Dále byl problém s registrací a propojení pomoci účtu Huaweii, který se nedařil uskutečnit. Nakonec bylo provedeno pouze přihlášení přes Google účet, kvůli možnosti sdílet data s ostatními uživateli. Google účet ovšem neumožňoval sdílet všechna data. Nezdařilo se ani propojení kompatibilních zařízení (náramek pro pohybovou aktivitu a hodinky). Posledním záporným bodem byla změna jazyků v různých verzích. Verze obsahující češtinu se po aktualizacích změnila na angličtinu, což by méně zdatným uživatelům anglického jazyka mohlo dělat problém.

V menu je obsažen soubor úkolů, po jejichž splnění vždy dostaneme ocenění. Aplikace také zaznamenává osobní rekordy a umožňuje je sdílet na sociálních sítích. Všechny uskutečněné aktivity jsou seřazeny do přehledných časových bloků, kde vidíme, jakou aktivitu a jak dobře jsme provedli. Při jízdě na kole nebo běhu se ukazuje na mapě ujetá/uběhnutá vzdálenost, telefon ale musí podporovat funci GPS.

Netradiční hry

Cena: zdarma

Vydavatel: Nikola Kárníková

Ročník: neomezeno

Jazyk: čeština

Hodnocení: 5 / 5

Popis:

Aplikace obsahuje informace potřebné ke hraní her. Jak již název napovídá, nenalezneme zde informace ke hrám jako fotbal nebo lední hokej. Zastoupeny jsou zde hry netradiční (korfbal, ringo, tchoukball, ultimate frisbee a další). Kromě základních charakteristik sportů jsou zde obsažena pravidla, nákresy hřišť doplněná obrázky a poznámky autora na vylepšení určitého sportu.

Návrh využití:

Aplikace je vhodná pro využití v teoretické části tělesné výchovy nebo sportovních her. Učitel může interaktivně vysvětlit pravidla neznámých sportů. Využití se nabízí i do jiných předmětů. Jednou z možností je využití v hodině dějepisu, kde se pomocí této aplikace dá přiblížit historie určitých sportů. Aplikace může být užitečná také pro začínající amatérské sportovce, kteří se o daném sportu potřebují dozvědět potřebné základní informace.

Testování:

Menu je přehledně uspořádáno, a tudíž bylo hledání v něm snadné a příjemné. Grafika je v černobílém provedení, což je příjemné při vyhledávání pro oči. Pravidla sportů jsou napsána srozumitelně a lze je snadno pochopit. Informace o hrací ploše jsou doplněny obrázky hřišť i s uvedenými rozměry. Jednou z částí vyskakovacího menu je také odkaz s kontaktem na autory, které lze při jakémkoliv problému kontaktovat, a okno s vypsanou literaturou, která byla při tvorbě užita, což mohou být pro uživatele, kteří si chtějí cokoliv dohledat, dobrá pomoc.

Ruce, hrudník a záda od Fifity (Upper body)

Cena: zdarma, premium verze 60 Kč / doživotně

Vydavatel: Martin Mazanec

Ročník: 6. – 9. ročník

Jazyk: čeština

Hodnocení: 4,8 / 5

Popis:

Pomocí této aplikace můžete efektivně cvičit i bez trenéra. Po otevření aplikace se nám zobrazí hlavní obrazovka, na které si zvolíme, jakou část těla chceme cvičit (tato aplikace zaměřena na vrchní polovinu těla a protahovací cviky). Po výběru tréninku si zvolíme, jak dlouhé cvičení chceme a jestli mají být cviky nahodile uspořádané. Při cvičení se nám odpočítává čas, jak má cvik dlouho trvat, a na obrazovce vidíme, jak má vypadat správné provedení cviku. Vše je doprovázeno odpočtem a hlasovou navigací, která nám říká, jak máme cvik provádět a jak dlouhou dobu má cvičení ještě trvat. Po cvičení se nám zobrazí, kolik kalorií jsme spálili a můžeme ohodnotit, jak těžké pro nás cvičení bylo, podle čehož je nastaven následující trénink. Máme možnost také dokončený trénink sdílet s přáteli. V hlavním menu si můžeme svou výšku, váhu, pauzu mezi cviky nebo hlas trenéra. Výjimkou není ani možnost plánování tréninku na určitá data do kalendáře, kdy nás aplikace sama upozorní na trénink. Lze dokoupit také premium verzi aplikace, která nám odstraní reklamy a přidá nám možnost přidání vlastních tréninkových jednotek. Premium verze stojí 60 Kč a je doživotní.

Návrh využití:

Aplikace může sloužit z jedné strany pro učitele při přípravě hodiny, který tak může ukázat žákům, jak by měli správně posilovat a z druhé strany může sloužit právě žákům, kteří s cvičením teprve začínají a potřebují získat základní dovednosti.

Testování:

Ovládání aplikace bylo snadné a dalo se rychle naučit. Orientace ve funkcích byla také bezproblémová. Cviky jsou velmi efektivní a vhodné pro začátečníky i pokročilé.